W roli głównej – RUMIANEK

By Luty 28, 2018 Maj 10th, 2019 Produkty

W roli głównej – RUMIANEK

Rumianek lekarski (Matricaria chamomilla) należy do rodziny Astrowatych i rośnie na terenach Europy, Azji, Ameryki i Australii. W Polsce można spotkać tą roślinę dziko rosnącą na niemal każdej łące. Rumianek był znany i stosowany już w starożytności. Egipcjanie uważali rumianek za lek na wszelkie dolegliwości podarowany od Boga Słońca. Z kolei Grecy i Rzymianie wykorzystywali go jako środek łagodzący bóle brzucha i przyspieszający regenerację skóry po oparzeniach słonecznych. Surowcem leczniczym są wysuszone koszyczki kwiatów. Rumianek należy do jednych z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych ziół o charakterze leczniczym. Dzisiaj znaleźć go można niemal w każdej domowej apteczce. Jest to wynikiem licznych, udowodnionych naukowo właściwości prozdrowotnych.

Jakie właściwości posiada rumianek? 

Prozdrowotne właściwości rumianku są najszerzej udokumentowane spośród wszystkich znanych nam ziół. Odpowiada za nie obecny w koszyczkach olejek eteryczny, w którego skład wchodzi chamazulen oraz bisabolol. Rumianek można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Picie naparu z rumianku łagodzi pomaga łagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jak wykazują liczne badania rumianek działa przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Ekstrakt z rumianku reaguje na róże szczepy bakterii chorobotwórczych, a nawet chorobotwórcze pleśnie.

Zewnętrznie zalecany jest do stosowania miejscowego w stanach zapalnych skóry. Rumianek może być używany do płukania jamy ustnej i gardła, a także inhalacji przy podrażnieniach górnych dróg oddechowych. Napary z rumianku mogą być także stosowane także w przypadku trądziku, wyprysków. Ekstrakty z rumianku można odnaleźć też w kosmetykach, w odżywkach i naturalnych rozjaśniaczach do włosów. Rumianek jest ziołem bardzo delikatnym. Dlatego ekstrakty z rumianku znajdują się w odżywkach, kremach i balsamach dla dzieci.

Jak wykorzystać napar z rumianku? 

Na bazie rumianku można wykonać herbatkę ziołową z dodatkiem owoców goji.

Składniki na napar:

  • 1 łyżka suszonego rumianku
  • 1 łyżeczka syropu klonowego
  • 1 łyżeczka owoców goji
  • 200 ml wrzątku

Do naczynia wsypać łyżkę stołową suszu. Zalać wrzątkiem i parzyć od 7 do 15 minut. Można oddzielić fusy lub je zostawić i kontynuować w ten sposób proces parzenia. Do herbatki ziołowej należy dodać łyżeczkę syropu klonowego i łyżeczkę owoców goji.

Pamiętaj, że rumianek może być stosowany do pielęgnacji skóry. Wykazuje właściwości oczyszczające, ściągające, zmiękczające, ujędrniające i wygładzające.

Jak wykonać maseczkę rumiankową? 

1 łyżeczkę rumianku zalać 50 ml wrzącej wody i pozostawić na 10-15 min. Powstały napar wymieszać z 2 łyżkami musu kokosowego, tak aby powstała gęsta masa. Nałożyć na twarz i zostawić na 15 min, a po tym czasie zmyć. Maseczka oczyszcza i jest przeznaczona do cery wrażliwej.

 

Bibliografia:

Srivastava J. K., Shankar E., Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with a bright future (Review) Medicine Research and Experimental, t. 3, nr 6. 2010.